Резюме: Една от главните задачи на съвременното училище е не само да образова, но и да трансформира учениците от индивиди в личности. Концепцията, представена в тези практически идеи, полага основите на един интерактивен модел, за работа с ученици от VIII до XII клас. Йерархично подредените тренинги, следват физическото и емоционалното развитие на ученика и подпомагат неговото самоусъвършенстване. Освен като цялостна методика, отделните тренинги предоставят широка гама от задачи и дейности, които могат да бъдат прилагани при индивидуална или групова работа. Неправилната или непълноценна комуникация е част от факторите, благоприятстващи създаването на конфликтни ситуации, с които се сблъскваме всеки ден, а те от своя страна биха могли да се превърнат в предпоставка за агресивно поведение.
Многобройните изследвания по проблема с училищната агресия, а и опитът на работещите в училище психолози и педагози е доказал, че много често конфликтното и агресивно поведение при учениците не е причина, а следствие. „Реалността в практиката относно превенцията на училищната агресия показва необходимост преди всичко от целенасочена, доказано ефективна и детерминирана от целите на идеята педагогическа стратегия, изразена в следните насоки: развитие на емоционалната интелигентност при учениците, регулиране и самоконтрол на гнева, формиране на социална компетентност и учениците.“ (Начева, Л. 2020) В „Емоционалната интелигентност“, Даниъл Голман определя самоосъзнатостта, самодисциплината и емпатията като основна същност на емоционалната интелигентност. Голман твърди, че „умението да мобилизираме емоциите, за да постигнем някаква продуктивна цел, е вероятно най-важната ни способност. Независимо дали става дума за това да контролираме импулсите си или да отлагаме възнагражденията, да регулираме настроенията си така, че да помагат на мисленето, а не да му пречат.“ (Голман, Д., 2011) Независимо поради какви условия и фактори е породен, гневът не бива да се потиска. „Той трябва да се изрази, за да не обремени психиката в дългосрочен план. Разбира се гневът трябва да се изразява в приемливи форми, така, че да не застрашава или влияе негативно на околните.“ (Начева, Л. 2020) Социално компетентното поведение се свързва със спазването на нормите и правилата, с претенциите на социума или на отделния човек. В този смисъл социалната желателност и социалната чувствителност също са важни за високата социална компетентност - как човек успява да приеме една група или индивид, да се впише в дадена ситуация. Тук голяма роля играят уменията за обмисляне стъпка по стъпка мненията/решенията за постигане на определени социални цели; артикулиране на социалните актове за себе си и другите; генериране на алтернативна последователност за действия, преди да се реши поведението; идентификация и разбиране на мотивите и поведението на другите. „Усвояването на социални умения и компетентности е предпоставка за общото развитие на ученика условия за неговото добро самочувствие и самооценка и успешното му реализиране в живота.“ (Начева, Л. 2020)
Въпросите, свързани с превенцията на конфликтите в общественото образование придобиха безпрецедентна важност, както на национално, така и на европейско равнище. Съществува широк консенсус относно необходимостта от провеждане на спешни и ефективни действия за компенсиране на липсите от алтернативни позитивни стратегии за преодоляване на агресията и разрешаване на конфликтите в учебната среда. Към тях следва да бъдат насочени учениците, учителите и родителите в България и Европа.
Основна цел на методиката е да се превърне в инструмент, улесняващ комуникацията между ученици, учители и родители. От своя страна, това ще доведе до подобряване на атмосферата в училище, а може би и до повишаване на академичния успех на учениците. Описаната концепция представлява методическо предложение. Основана е на базата на различни теоретични постулати и избрани принципи, без да се придържа към определен структурен модел. Методическият инструментариум съдържа широка гама от различни стратегии, методи, дейности и техники. Основна идея на методиката е повишаването на уменията за изграждане на концепции за преодоляване на конфликтите и работата в група. „Основното предназначение на груповите тренировки е човек да се самоопознава и развива, да се учи да разбира другия и да общува с него ефективно.“ (Петрова, К. 2007) Последваща цел е формирането на способности у учениците за самостоятелно извеждане на набор от стратегии за превенция на агресивното поведение. Специфичното тук е оставеното право за преценка от практикуващите специалисти при избор за дейности, в зависимост от конкретната ситуация в клас и контекста на провеждания тренинг. Предоставя шанс за личностно израстване и развитие на учениците от осми до дванадесети клас. По този начин формира и затвърждава у тях здрави модели на поведение. Предлага начини за адекватни реакции в различни житейски ситуации. От постъпването на ученика в VIII до завършването на XII клас, той ще е преминал през двадесет тренинга, всеки от които има за цел формирането на личност с изградена индивидуална ценностна система. Темите на предложените тренинги следват естествения ход на развитие на индивида и трансформирането му в зряла, пълноценна и отговорна личност. Практиката показва, че семейството не може или не успява да изпълнява добре една от основните си функции и задачи, а именно – да формира и изгражда личности у младите хора. Тогава кой и на какво възпитава учениците. Отговорът на този риторичен въпрос е стряскащ и тревожен – това са улицата, медиите и интернет. Когато родителите не могат да отделят необходимото внимание и време на децата си, тогава училището бива натоварено с нелеката задача да образова и едновременно с това да възпитава учениците. Енергията, усилията и ресурсите, необходими за действията „постфактум”, са в пъти повече, отколкото вложените в превенцията на конфликтните събития.
Предложената методика се явява помощник в това предизвикателно начинание. Тя представлява една цялостна концепция, изградена на теоретико-приложен принцип. Изпълнението и ще изгради у учениците тези личностни качества, които ще им помогнат да се реализират по най-успешния за тях начин. Темите свързани с конфликтите и агресивността в училище са изключително сложна и деликатна тема. Изпълняването на всички задачи и дейности, включени в тези тренинги, не е гаранция, че те ще доведат винаги до полезен резултат. Това зависи от редица фактори и условности. Сигурно е обаче, че това са стъпки в тази насока. Конфликт не е непременно страшна дума, напротив. „Той може да бъде много полезен за всички участници, ако успеят да се възползват от положителните му страни.“ (Дронзина, Т., 1999)
Методика за провеждане на тренинги на тема „Превенция на конфликтите в училище“
VIII. клас – ТЕМА „Аз и групата.”: 1. Дейност: Отворена лекция. Ролята на групата в света на младите хора – механизми на въздействие. 2. Дейност: Дискусия с елементи на тренинг. Влияние на групата върху поведението – защо и как? 3. Дейност: Дискусия с елементи на тренинг. Личен избор и съотнасянето му с този на групата – отстояване на Аза. 4. Дейност: Дискусия. Определяне на ефективните комуникативни стратегии за общуването – ефективно общуване.
IX КЛАС – ТЕМА „Конфликт, конфликтна компетентност и развиване на умения за толерантност.”: 1. Дейност: Лекция. Конфликт – определение, видове, фази. Практическо упражнение. „Конфликт – 1000 определения”. 2. Дейност: Изследване на нивото на конфликтност в класа. Социометрия. 3. Дейност: Практическа задача. Аз + Ти = Ние. 4. Дейност: Практическа задача. Толерантност. Игра. „В теб ми харесва…”.
X КЛАС – ТЕМА „Умения за разрешаване на конфликти.”: 1. Дейност: Практическа задача. Тест „Конфликтен ли сте?”. 2. Дейност: Практическа задача. Работа в групи. Как да се държа в конфликтна ситуация? 3. Дейност: Контрол на агресивното поведение – самоконтрол „Аз-послания”, емпатия. 4. Дейност: Дискусия. „Конфликтът в нашия клас”. Стил на управление на конфликта.
XI КЛАС – ТЕМА „Агресията – приятел или враг.”: 1. Дейност: Беседа. Агресия – същност, видове, форми. 2. Дейност: Обучение с елементи на тренинг. Модели и механизми за справяне с агресивното поведение. 3. Дейност: Попълване на тест за измерване нивото на агресивността на БЪС-ДЮРКИ. 4. Дейности: Дебат на тема: Агресията – приятел или враг.
XII клас – ТЕМА „Асертивност - що е то?”: 1. Дейност: Беседа. Асертивност и асертивно поведение – що е то? 2. Дейност: Обучение и дискусия. Видове поведение и начини да бъдем асертивни. 3. Дейност: Упражнение и дискусия. „Езикът на асертивността”. 4. Дейност: Практическа задача. „Моят асертивен профил”.
Уменията и опитът за разрешаване на конфликтните ситуации в клас, работата в група и самоконтролът ще се превърнат в онези нужни знания и опитност, които ще помогнат на младите хора за предотвратяване на конфликтите в живота. Често в конфликтна ситуация хората са склонни да застанат един срещу друг, вместо един с друг. Когато двама души работят заедно и всеки уважава както себе си, така и другия, тогава те са готови да работят за постигане на взаимно изгодна цел.
Литература:
1. Голман, Д. (2011). Емоционалната интелигентност. прев. Петьо Ангелов, София.
2. Дронзина, Т. (1999). Разрешаване на конфликти. София.
3. Начева, Л. (2020). Форми, методи и техники за превенция в училищна възраст. (с. 92-119). Крумов, В. (ред). Предучилищно и училищно образование, брой 5, София.
4. Петрова, К. (2007). Работа в група. В. Търново.
Автор: Мирослав Зашев
Няма коментари:
Публикуване на коментар